Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Aktualności

Polska schizofrenia katolicka?

Posted by on 8:15 pm in Aktualności | 0 comments

Polska schizofrenia katolicka?
  1. Piętka: Polska schizofrenia katolicka? „Wybierają do parlamentu ludzi na wskroś niewierzących, często wojujących z Kościołem i z religią katolicką”

Apel – ku zadumie i przestrodze Wszystkich zasługujących na wielki szacunek, z zachowaniem należnych tytułów: czy zasadne jest pytanie o schizofrenię w obszarze naszego życia religijnego i narodowego, katolickiego i polskiego…

Przez „schizofrenię” rozumiem rozszczepienie jaźni, czyli świadomości własnej osobowości, w naszym przypadku chrześcijańskiej – katolickiej, narodowej – polskiej…

Będąc bacznym obserwatorem życia religijnego w naszej Ojczyźnie, i nie tylko, pozwolę sobie zauważyć, że wielu z nas owładnęła choroba schizofrenii religijnej, w naszym przypadku polskiej schizofrenii katolickiej, która co najgorsze uzewnętrznia się w życiu osobistym, rodzinnym, narodowym… Stąd moje publiczne zabranie głosu: „Polska schizofrenia katolicka?”. Ale powyższy tytuł, nie bez przyczyny kończy się znakiem zapytania…(?). Dlaczego…? (więcej…)

Boże Ciało

Posted by on 7:22 pm in Aktualności | 0 comments

Boże Ciało

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej procesją wokół Kościoła uczciliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie dając wyraz naszej wiary i pobożności Eucharystycznej.

Posted by on 2:24 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 11:54 am in Aktualności | 0 comments

Zapraszamy do Fary przasnyskiej na modlitwę przy relikwiach bł. ks. Jerzego Popiełuszko!

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 roku. Jako legat papieski na uroczystości beatyfikacyjne do Warszawy przybył abp Angelo Amato. Przewodniczył on Mszy św. oraz przygotował homilię, którą odczytał bp Stanisław Budzik. Po koncelebrowanej przez polskich biskupów i kapłanów Eucharystii, w której wzięło udział ok. 150 tys. wiernych, z placu Piłsudskiego wyruszyła procesja z relikwiami nowego błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki zostały złożone w Panteonie Wielkich Polaków. (więcej…)

Błogosławiona pielęgniarka.

Posted by on 2:18 pm in Aktualności | 0 comments

Błogosławiona pielęgniarka.

 

Hanna Chrzanowska – błogosławiona pielęgniarka

RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEJ HANNY PRZECHOWUJEMY W KAPLICY SZPITALNEJ W PRZASNYSZU

Ona nam zawsze matkowała, była taka ciepła i zawsze na swoim miejscu – mówi o bł. Hannie Chrzanowskiej jej uczennica, Helena Matoga. 28 kwietnia będziemy obchodzić drugą rocznicę beatyfikacji pielęgniarki.

Bł. Hanna Chrzanowska (1902-1973)

Autor/źródło: Scotch Mist / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0

Kult bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek i ochrony zdrowia, nieustannie się rozwija. Relikwie błogosławionej znajdują się w każdym województwie w Polsce, a także w 10 państwach na całym świecie (Włochy, Stany Zjednoczone, Filipiny, Rosja, Brazylia, Tanzania, Madagaskar, Kuba, Ukraina i Burkina Faso). Dzięki staraniom duchownych oraz osób świeckich, relikwie wprowadzane są do kaplic szpitalnych i kościołów. (więcej…)

Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego.

Posted by on 2:13 pm in Aktualności | 0 comments

Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego.

 

Jutro, 29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

29 kwietnia przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów. W tę rocznicę w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odbędą się uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. (więcej…)

Święty Wojciech

Posted by on 3:19 pm in Aktualności | 0 comments

Święty Wojciech

Dziś uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski

– Z pochodzenia jestem Słowianinem. Nazywam się Adalbert, z powołania zakonnik; niegdyś wyświęcony na biskupa, teraz z obowiązku jestem waszym apostołem… – mówił kiedyś św. Wojciech do Prusów.

Autor/źródło: Mihály Kovács / Public domain

Gniezno jest najstarszym i największym w Polsce ośrodkiem kultu św. Wojciecha. Pierwszym aktem tegoż kultu było wykupienie ciała biskupa-męczennika z rąk Prusów przez księcia Bolesława Chrobrego. Jak podaje „Passio sancti Adalberti” i hagiografia, władca zapłacił za nie tyle złota, ile ważyło. Następnie złożył w gnieźnieńskim kościele na Wzgórzu Lecha, w ołtarzu, którego antependium i oba boki wyłożone były złotymi płytami. W marcu 1000 roku do grobu św. Wojciecha pielgrzymował młody cesarz Otton III, pokonując ostatni odcinek pielgrzymki boso. Wówczas odbył się sławny Zjazd Gnieźnieński, podczas którego ogłoszono papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie z pierwszym arcybiskupem Radzymem Gaudentym. (więcej…)

Posted by on 2:51 pm in Aktualności | 0 comments

Zgodnie z nowymi wytycznymi w sprawie uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę (37 osób na jednej Mszy). Zachęcamy wszystkich Parafian, aby w miarę możliwości uczestniczyć w Mszach św. odprawianych w dni powszednie (rano 7.00 i 7.30 a wieczorem 18.00, 18.30 i 19.00). Przypominamy również, że od godz. 10.00 do 12. 00 i od 17. 00 do 18. 00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. Niech Bóg nam wszystkim błogosławi.

Posted by on 6:15 pm in Aktualności | 0 comments

POLSKIE STOWARZYSZENIE OBROŃCÓW ŻYCIA CZŁOWIEKA

SUKCES FILMU „NIEPLANOWANE”

Kiedy zobaczy się „Nieplanowane”, lub przeczyta się napisaną przez Abby Johnson książkę pod tym samym tytułem, nie da się już powtarzać, że aborcja jest prawem kobiety…


Od 1 do 11 listopada oglądnęło go 172 tys. 130 osób. Już podczas premierowego weekendu „Nieplanowane” był najchętniej wybieranym przez widzów filmem. Ataki środowisk lewicowych, feministycznych i proaborcyjnych, oraz zapowiadany przez nie bojkot, nie tylko nie zniechęciły publiczności, ale wręcz zmobilizowały do kupienia biletu i pójścia do kina. (więcej…)

Wielka Sobota

Posted by on 9:14 pm in Aktualności | 0 comments

Wielka Sobota

Dla pogrążonych w żałobie po Wielkim Piątku uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Dla współczesnych Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

(więcej…)