Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Aktualności

Błogosławiona pielęgniarka.

Posted by on 2:18 pm in Aktualności | 0 comments

Błogosławiona pielęgniarka.

 

Hanna Chrzanowska – błogosławiona pielęgniarka

RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEJ HANNY PRZECHOWUJEMY W KAPLICY SZPITALNEJ W PRZASNYSZU

Ona nam zawsze matkowała, była taka ciepła i zawsze na swoim miejscu – mówi o bł. Hannie Chrzanowskiej jej uczennica, Helena Matoga. 28 kwietnia będziemy obchodzić drugą rocznicę beatyfikacji pielęgniarki.

Bł. Hanna Chrzanowska (1902-1973)

Autor/źródło: Scotch Mist / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0

Kult bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek i ochrony zdrowia, nieustannie się rozwija. Relikwie błogosławionej znajdują się w każdym województwie w Polsce, a także w 10 państwach na całym świecie (Włochy, Stany Zjednoczone, Filipiny, Rosja, Brazylia, Tanzania, Madagaskar, Kuba, Ukraina i Burkina Faso). Dzięki staraniom duchownych oraz osób świeckich, relikwie wprowadzane są do kaplic szpitalnych i kościołów. (więcej…)

Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego.

Posted by on 2:13 pm in Aktualności | 0 comments

Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego.

 

Jutro, 29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

29 kwietnia przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów. W tę rocznicę w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odbędą się uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. (więcej…)

Święty Wojciech

Posted by on 3:19 pm in Aktualności | 0 comments

Święty Wojciech

Dziś uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski

– Z pochodzenia jestem Słowianinem. Nazywam się Adalbert, z powołania zakonnik; niegdyś wyświęcony na biskupa, teraz z obowiązku jestem waszym apostołem… – mówił kiedyś św. Wojciech do Prusów.

Autor/źródło: Mihály Kovács / Public domain

Gniezno jest najstarszym i największym w Polsce ośrodkiem kultu św. Wojciecha. Pierwszym aktem tegoż kultu było wykupienie ciała biskupa-męczennika z rąk Prusów przez księcia Bolesława Chrobrego. Jak podaje „Passio sancti Adalberti” i hagiografia, władca zapłacił za nie tyle złota, ile ważyło. Następnie złożył w gnieźnieńskim kościele na Wzgórzu Lecha, w ołtarzu, którego antependium i oba boki wyłożone były złotymi płytami. W marcu 1000 roku do grobu św. Wojciecha pielgrzymował młody cesarz Otton III, pokonując ostatni odcinek pielgrzymki boso. Wówczas odbył się sławny Zjazd Gnieźnieński, podczas którego ogłoszono papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie z pierwszym arcybiskupem Radzymem Gaudentym. (więcej…)

Posted by on 2:51 pm in Aktualności | 0 comments

Zgodnie z nowymi wytycznymi w sprawie uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę (37 osób na jednej Mszy). Zachęcamy wszystkich Parafian, aby w miarę możliwości uczestniczyć w Mszach św. odprawianych w dni powszednie (rano 7.00 i 7.30 a wieczorem 18.00, 18.30 i 19.00). Przypominamy również, że od godz. 10.00 do 12. 00 i od 17. 00 do 18. 00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. Niech Bóg nam wszystkim błogosławi.

Posted by on 6:15 pm in Aktualności | 0 comments

POLSKIE STOWARZYSZENIE OBROŃCÓW ŻYCIA CZŁOWIEKA

SUKCES FILMU „NIEPLANOWANE”

Kiedy zobaczy się „Nieplanowane”, lub przeczyta się napisaną przez Abby Johnson książkę pod tym samym tytułem, nie da się już powtarzać, że aborcja jest prawem kobiety…


Od 1 do 11 listopada oglądnęło go 172 tys. 130 osób. Już podczas premierowego weekendu „Nieplanowane” był najchętniej wybieranym przez widzów filmem. Ataki środowisk lewicowych, feministycznych i proaborcyjnych, oraz zapowiadany przez nie bojkot, nie tylko nie zniechęciły publiczności, ale wręcz zmobilizowały do kupienia biletu i pójścia do kina. (więcej…)

Wielka Sobota

Posted by on 9:14 pm in Aktualności | 0 comments

Wielka Sobota

Dla pogrążonych w żałobie po Wielkim Piątku uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Dla współczesnych Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

(więcej…)

Wielki Piątek

Posted by on 9:00 pm in Aktualności | 0 comments

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

(więcej…)

Relacja na żywo z naszej Fary.

Posted by on 5:24 am in Aktualności | 0 comments

Relacja na żywo z naszej Fary.

Szanowni Państwo. W zakładce Fara TV będą umieszczane relacje video z uroczystości Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy. Relacje z Triduum będą odbywać się zgodnie z harmonogramem zawartym w „Gazetce” , O pozostałych relacjach będziemy informować  na FB oraz na naszej stronie internetowej. Zapraszamy.

Wielki czwartek

Posted by on 5:07 am in Aktualności | 0 comments

Wielki czwartek

Co przeżył Jezus? 
Wszystko zaczęło się kilka dni wcześniej, w dzień uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Powoli zacieśniał się wokół Niego pierścień zła. W przeddzień swojej męki Jezus postanawia spożyć ze swoimi uczniami Ostatnią Wieczerzę. (więcej…)

Błogosławieństwo stołu

Posted by on 11:16 pm in Aktualności | 0 comments

Błogosławieństwo stołu

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,
t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. (więcej…)